» Zariadenie sociálnych služieb Záhonok, Zvolen
» úsek DSS Štefánikova, Zvolen
» úsek DSS Symbia
» úsek DDaDSS Zvolenská Slatina

Aktuality z roku 2020

ARCHÍV AKTUALÍT  » Aktuality z roku 2020

Na tejto podstránke nájdete aktuality z roku 2020.

Šťastné prežitie sviatkov 2020, fotografia

 • Vianočná nádielka

  Vianočná nádielka v DSS

  Život nie je o tom, koľko si z neho vezmeme, ale o tom, koľko do neho dáme. Preto by sme si mali uvedomiť, že láska je umenie, rovnako ako je ním sám život. Koľko lásky si vieme vzájomne odovzdať, sme sa presvedčili aj tento rok, kedy pre všetkých našich zdravotne postihnutých klientov bola pripravená vianočná nádielka, o ktorú sa postarali anonymní darcovia a koordinátorka krásneho projektu s názvom: „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ Ing. Denisa Lysinová v spolupráci s JUDr. Evou Horniakovou.

 • IMG_20201222_105918.jpg

  Báseň "Vianočné prianie" od našich poetických klientov

  Naši poetickí klienti pán Matúš Priadka a Bc. Miroslava Galková zložili nádhernú vianočnú báseň pod názvom „Vianočné prianie,“ ktorá vystihuje ich pocity a želania.

 • IMG_20201218_085841.jpg

  Poďakovanie za vianočné darčeky

  Prichádza čas Vianoc, ktoré je obdobím pokoja, pohody a lásky. Všetci sa na tieto krásne sviatky tešíme. Tento rok je však trochu iný, poznačený koronakrízou. Všetci túto situáciu zvládame ťažko, no najťažšie to zvládajú naši klienti, ktorí sú odlúčení od svojich najbližších.

 • 1[54].jpg

  Mikulášske balíčky v DSS

  Študentky druhého ročníka odboru sociálna práca na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici pripravili pre našich klientov projekt s názvom „Balíček radosti - aby každý senior mal pocit, že nie je sám“ prostredníctvom predmetu Tretí sektor a mimovládne organizácie pod záštitou doc. PhDr. Alžbety Brozmanovej Gregorovej, PhD.

 • vianočný stromček

  Vianočné prípravy v DSS

  Vianoce patria medzi najočakávanejšie a najkrajšie sviatky v roku. Ukrývajú v sebe zvláštne magické čaro, ktoré dokáže roztopiť naše srdcia. Aj v našom zariadení sú výnimočnou udalosťou, na ktorú sa naši klienti každoročne pripravujú nielen duchovne, ale aj výrobou rôznych vianočných dekorácií. Ani tento rok to nebolo inak. Už v priebehu roka sme vyrábali drevené vianočné pohľadnice, drevené vianočné stromčeky na stoly do jedálne, quillingové vianočné vločky a anjelikov na živý stromček. Vianočnou výzdobou sme si ozdobili vchodové dvere, zútulnili interiér zariadenia a ozdobili sme si aj vianočné stromčeky do vestibulu, jedálne a spoločenskej miestnosti.

 • Výhercovia

  Vyhodnotenie súťaže - vedomostný kvíz

  Naši klienti sa pravidelne zúčastňujú aktivít  organizovaných v našom DSS na M. R. Štefánika 51 vo Zvolene. Jednou z aktivít je aj vedomostný kvíz, ktorý sa koná pravidelne raz do týždňa. Každý mesiac sa naši klienti dozvedia celkové vyhodnotenie a najlepší si odnesú zaujímavé ceny.

 • IMG_20200928_105113.jpg

  Uvoľňovanie, relax, rozvoj kreativity,...

  Nie každý deň svieti slnko, ani nepadá dážď, ale každý deň je pre nás dôležitý. Preto si každý deň užívame aktivitami, ktoré nás bavia a napĺňajú. Jednou z našich pravidelných aktivít sú aj arteterapeutické aktivity, kde sa stretáva vonkajší svet so svetom vnútorným. Sú prostriedkom na vyjadrenie našich vnútorných pocitov, cestou sebapoznania, sebavyjadrenia a sebarealizácie.  

 • 1[52].jpg

  OKTÓBER - mesiac "Úcty k starším"

  Teplá dlaň a sivé vlasy, dobré srdce lásku hlási. Vždy objatie a úsmev milý, hoc ubúdajú im už sily. To je naša babka, dedko, prababka či prapradedko. Majú pre nás dobrú radu, k tomu sladkú čokoládu. Potrebujú našu lásku, čo vyhladí každú vrásku. Aby sme ich v úcte mali, vždy s láskou ich privítali. Dali by nám veru všetko, naša babka aj náš dedko.

  Všetkým našim starším klientom zo srdca želáme pevné zdravie, veľa radosti, úsmevu na tvári a životného optimizmu. Roky, ktoré máte pred sebou, prežite obklopení láskou, úctou a pozornosťou! 

 • písomné cvičenia

  Trénovanie pamäti v DSS

  Cieľom tréningov pamäti je vhodnými cvičeniami zameranými na posilnenie zachovaných kognitívnych funkcií predísť ich zhoršeniu, naučiť klientov využívať techniky ukladania údajov do pamäti (mnemotechniky), ako vhodnú kompenzáciu nedokonalosti pamäti, vytvoriť návyk na každodenné cvičenie pamäti, zvýšiť ich kvalitu života. Obsahom tréningu pamäti sú: rozohrievacie pohybové cvičenia; mnemotechniky – techniky na ukladanie informácií do pamäti; psychomotorické cvičenia; koncentračné cvičenia; cvičenia pozornosti a zmyslového vnímania; reminiscenčná terapia – práca so spomienkami; grafomotorické úlohy; logické úlohy; cvičenia využívajúce dlhodobú a krátkodobú pamäť.  

 • Výhercovia

  Turnaj v spoločenskej hre "Človeče nehnevaj sa"

  Už druhýkrát v tomto roku sa pre záujem klientov konal dňa 21. septembra 2020 turnaj v spoločenskej hre ,,človeče nehnevaj sa“. Do súťaže sa zapojilo 10 súťažiacich, ktorí sa rozhodli pokúšať šťastenu a využiť natrénovanú taktiku v hre. Po vyše dvojhodinovom napínavom a vyrovnanom turnaji sme spoznali víťazov turnaja. Prvé miesto obsadila p. Agnesa Ľuptáková, druhé miesto vybojoval p. Peter Horváth a bronzovú priečku obsadila p. Marcela Ondrigová. Prví traja si odniesli pekné ceny, ale každý zo súťažiacich si odniesol pekné zážitky a dobrú náladu.

 • IMG_20200918_131215[1].jpg

  Zmrzlinové osvieženie priamo v DSS

  Dnes sme sa presvedčili, že stále existujú ľudia s veľkým srdcom a ochotou pomáhať a podeliť sa. V odpoludňajších hodinách nás totižto priamo v našom zariadení čakalo luxusné zmrzlinové prekvapenie. Postarali sa o to dvaja páni - Hakan Mustafa a Miroslav Kašaj, ktorí dopriali výbornú chorvátsku zmrzlinu všetkým našim klientom, aj tým ktorí sú pripútaní na lôžko. Kopčeky lahodnej zmrzliny klientov nielen príjemne osviežili ale im vyčarili aj úsmev na tvári. 

 • 1[49].jpg

  Vyrábame drevené rámy na vyšívané obrazy

  Naši zdravotne postihnutí klienti p. Hrnčiar Ján, p. Kalužníčin Ján a p. Slašťan Peter sa v rámci tvorivej činnosti veľmi radi venujú práci s drevom, ktorá ich veľmi baví a napĺňa. Počas tohto roka 2020 už vyhotovili množstvo krásnych drevených výrobkov. Keďže chcú v činnosti aj naďalej pokračovať, rozhodli sa, že sa budú opäť venovať výrobe drevených rámov na vyšívané obrazy od našich šikovných a zanietených klientiek p. Ondrigovej Marcely a p. Bellušovej Anny. 

 • 1. miesto

  Športový deň v DSS

  Dňa 10. septembra 2020 sme v doobedňajších hodinách strávili krásne spoločné slnečné chvíle na čerstvom vzduchu, počas ktorých sme sa dobre zabavili. Pre našich zdravotne postihnutých klientov sme zorganizovali športový deň, ktorý prebiehal v záhrade zariadenia. Pripravili sme pre nich bohatý program plný atraktívnych a zábavných športových disciplín.

 • IMG_20200904_103120.jpg

  Krásny piatkový deň

  Dnes sme absolvovali nielen niekoľkominútovú prechádzku, počas ktorej sme si plnými dúškami vychutnávali lúče slnka, ale aj pobyt v zelenej oáze pokoja, v miestnom parku Zvolena pri stredovekej bašte Alexandra Domana. Posedeli sme si, porozprávali sme sa a trochu si aj zaspievali. Zažili sme opäť krásne spoločné chvíle na čerstvom vzduchu a nechýbal ani humor, smiech a úsmev na perách. 

 • drevené srdiečka

  Tvorivá činnosť našich klientov

  Naši klienti v tvorivej dielni vyhotovili krásne drevené výrobky – srdiečka k príležitosti 25. výročia vzniku nášho zariadenia DSS, vianočné pohľadnice, vianočné stromčeky na stoly do jedálne, tabuľu na terapeutickú miestnosť a drevené žolíkové karty, ako kompenzačnú pomôcku pre klientov po CMP.

 • IMG_20200703_101548.jpg

  Letné potulky mestom

  Príjemné letné počasie, hrejivé lúče slnka, občas vietor vo vlasoch ale hlavne radosť z voľného pohybu sme si počas nenáročných prechádzok naplno užívali. Pobyt vonku nás nabíja optimizmom, pozitívnou energiou, zlepšuje nám náladu a vyčarí úsmev na tvári.

 • cvicenie1.jpg

  Cvičenie v DSS

  Pravidelné a cielené cvičenie pomáha našim klientom eliminovať bolesť pohybového aparátu, spevňovať  ochabnuté svalstvo a ponaťahovať stuhnuté svalstvo. Naši klienti si uvedomujú potrebu pohybu pre svoje zdravie a pravidelne sa zúčastňujú skupinového cvičenia.    

 • brigada2.jpg

  Letná brigáda v DSS

  Okrídlení speváci  nám svojím spevom vedia zlepšiť náladu a sú neodmysliteľnou súčasťou každého pobytu v našom malom parku. Okrem spevu a chytania otravného hmyzu nám títo malí operenci na lavičkách a stoloch zanechávajú aj svoje ,,podpisy". Klienti nášho zariadenia spojili príjemné s užitočným a pobyt na čerstvom vzduchu využili na malú brigádu. Do rúk zobrali kefy, čistiace prostriedky, metly a vyčistili lavičky, stoly a pozametali chodníky.  

 • ved.sutaz4.jpg

  Vedomostná súťaž v DSS-Zvolen

  Počas horúcich letných dní sa človeku veľmi nechce trápiť mozgové závity. Klienti strediska DSS vo Zvolene si ale povedali, že ich letné horúčavy nezastavia a s odvahou sa pustili do riešenia vedomostných a matematických úloh. Najlepší z nich vybojovali pekné ceny s ktorými sa kamarátsky rozdelili aj s tými ktorým sa cena neušla.

 • IMG_20200721_134501.jpg

  Spoločenské hry v DSS-Zvolen

  Spoločenské hry sú vhodný spôsob trávenia voľného času. Počas hry sa buduje zmysel pre fair play, trpezlivosť, prináša radosť z výhry a učí prehrávať. Pri hrách, ako je ,,človeče nehnevaj sa" , alebo kartových hrách sa zároveň rozvíja logické myslenie, ale aj jemná motorika našich klientov.

 • zahradka4.jpg

  Relax na čerstvom vzduchu

  Letné chvíle si klienti strediska DSS Zvolen spríjemňujú pobytom na čerstvom vzduchu v záhradke. Popri príjemnom posedení pri letných lúčoch klienti spolu pospomínajú na svoj život, poniektorí si čas vyplnia ručnými prácami alebo peknou pesničkou. Zároveň sa utužuje kolektívny duch  a solidarita medzi klientmi.

 • 1[47].jpg

  25. výročie vzniku DSS

  S radosťou Vám oznamujeme, že tento rok, rok 2020 je pre nás slávnostným rokom, pretože si pripomíname 25. výročie vzniku nášho zariadenia. 

  Pri tento príležitosti chceme verejne poďakovať všetkým, ktorí počas obdobia 1995 – 2020 s nami spolupracovali a tým, ktorí boli nejakým spôsobom spätí s činnosťou zariadenia.

 • drevená tabuľa na dvere

  Reorganizácia terapeutickej miestnosti

  Keďže našou prioritou je neustále zlepšovanie kvality života našich klientov, v priebehu mesiaca jún sme sa okrem aktivizačných činností venovali aj reorganizácii našej terapeutickej miestnosti, ktorú využívame v rámci podporných terapeutických stretnutí a pracovnej terapie.Spoločne s klientmi sa nám opäť podarilo vytvoriť krásny priestor, ktorý dýcha príjemnou atmosférou a ručne zhotovenými dielami našich zdravotne postihnutých klientov.

 • 1[44].jpg

  Ako si skvalitňujeme náš život v našom domove

  Niektoré činnosti môžu byť pre ľudí najväčším koníčkom, povinnou jazdou alebo veľkým utrpením. Preto sa naši klienti dobrovoľne zúčastňujú aktivít a činností rôzneho druhu. Vyberajú si také činnosti a aktivity, ktoré ich bavia, napĺňajú a majú z nich sami radosť. Sú klienti, ktorí vo svojom voľnom čase robia činnosti nielen pre svoje vlastné potešenie ale ktorými prinášajú aj osoh druhým. Okrem fotogalérie Vám ponúkame aj báseň - ergoterapia. 

 • Vitame Vas .jpg

  Zdravíme Vás naši najdrahší!

  Máme tu mesiac jún a aspoň nejakú pozitívnu správu po dlhých mesiacoch nášho odlúčenia. Určite ste už zaznamenali v „pláne návštev“, že nám boli povolené osobné návštevy s Vami. Veľmi sa z toho tešíme. Ponúkame Vám verziu návštev vo forme básne. Stále na Vás myslíme a veľmi sa tešíme na naše spoločné chvíle.  

 • 3[46].jpg

  Máj, lásky čas

  Prišiel krásny čas, mesiac MÁJ, mesiac ako každý iný, akurát sa mu priradilo spojenie „Máj, lásky čas“. Máj je snáď ten najkrajší mesiac v roku. Jar je v plnom rozkvete a nás to čoraz viac ťahá vonku. Všade vôkol počuť lahodný spev vtákov, začínajú kvitnúť kvety, stromy a okolitý svet srší sviežimi a príjemnými farbami prebúdzajúcej sa prírody. Nechávame sa unášať jarnou atmosférou a spríjemňujeme si tieto chvíle ďalšími aktivitami, a to nielen v našich spoločenských miestnostiach ale aj v našej záhrade na čerstvom vzduchu.

 • IMG_20200514_083932.jpg

  Život v DSS sa napriek koronavírusu nezastavil

  Napriek situácii, v ktorej sme sa ocitli, nie sme tu sami. Sú tu vždy pre nás všetci zamestnanci nášho Domov sociálnych služieb a vypomáhajú nám aj zamestnanci z Domova sociálnych služieb – Symbia. Všetci sa o nás starajú tak, aby nám po žiadnej stránke nič nechýbalo, aby nám zmysluplne vyplnili náš voľný čas a aby nám vytvorili, čo najväčšiu pohodu a postarali sa o naše fyzické i duševné zdravie. Veľkým potešením je pre nás ich povzbudivé slovo, útecha, vždy pozorné ucho, milý úsmev a samozrejme humor, ktorí nás vždy naladí a neopúšťa ani v týchto chvíľach. Všetci sme tu, ako jedna veľká rodina, ktorá drží spolu, podporuje sa a pomáha si.  

 • i_6047691.jpg

  Pokyny pre zariadenia sociálnych služieb v pôsobnosti BBSK

  S cieľom zamedzenia rizika šírenia prenosného ochorenia COVID-19, a čo najvyššej ochrany zdravia obyvateľov bol zriaďovateľom BBSK po rokovaní s Ústredným krízovým štábom vydaný Pokyn č. 001/2020/UKRBBSK pre zariadenia sociálnych služieb a pre všetky ďalšie organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK s účinnosťou od 09. marca 2020.

  Ďakujeme všetkým rodinným príslušníkom a iným návštevníkom nášho zariadenia za dodržiavanie a rešpektovanie všetkých opatrení!

 • divadlo Portál z Prešova

  Divadelné predstavenie v DSS – Zvolen

  Dňa 04. marca 2020 v odpoludňajších hodinách medzi nás opäť zavítali prešovskí profesionálni herci z divadla Portál, ktorí nám svojim skvelým hereckým výkonom predviedli novodobú adaptáciu rozprávky „Zlatá rybka“ od A. S. Puškina.

 • Slavonic o.z.

  Hudobné vystúpenie Slavonic o.z. v DSS

  V stredu 05. februára 2020 sa v našom zariadení Domov sociálnych služieb vo Zvolene rozliehali tóny živej hudby. Navštívili nás slovenskí hudobní umelci Slavonic o.z. s podporou Ministerstva kultúry SR. Jeho členovia - huslisti Mgr. art. Andrej Baran, ArtD. a Mgr. art. Marek Kľúčik do nášho zariadenia priniesli závan kultúry a vytvorili skvelú atmosféru.  

 • Víťazi turnaja

  Turnaj v spoločenskej hre – „Človeče nehnevaj sa“

  V našom zariadení Domov sociálnych služieb vo Zvolene, medzi obľúbené spoločenské hry patrí aj legendárna stolová hra, nemeckého pôvodu „Človeče nehnevaj sa“, ktorá je zrejme najznámejšia zo spoločenských hier. Preto sme aj tento rok pre našich prijímateľov sociálnej služby zorganizovali zábavné dopoludnie pri tejto klasickej zábavno-logickej hre. Turnaj sa uskutočnil dňa 14. januára 2020 v priestoroch nášho zariadenia.