» Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb Zvolen, Záhonok
» stredisko DSS Štefánikova, Zvolen
» stredisko DSS Symbia
» stredisko DDaDSS Zvolenská Slatina

Výlet za kultúrnymi pamiatkami

AKTUALITY » Aktuality z roku 2019 » Výlet za kultúrnymi pamiatkami

 • Naši klienti
  Naši klienti
 • Organ
  Organ
 • Vodný hrad
  Vodný hrad
 • Kaštieľ a naši klienti
  Kaštieľ a naši klienti
 • Obed vo Vlkanovej
  Obed vo Vlkanovej

V utorok 24. septembra 2019 sa naši klienti z Domova sociálnych služieb vybrali na výlet do obce Hronsek, ktorý organizoval DD a DSS Zvolen-Záhonok. Obec Hronsek, ktorá sa nachádza medzi Zvolenom a Banskou Bystricou je bohatá na kultúrne pamiatky a pôvodne bola kráľovským majetkom.   

Naši klienti navštívili pýchu tejto obce, ktorou je drevený artikulárny evanjelický kostol z roku 1726. Táto unikátna stavba je zasadená do nádherného prostredia. Jej nádvorie zdobia štyri mohutné lipy, z ktorých dve sú staré ako samotný kostol. Kostol je postavený celý z dreva, bez použitia kovových prvkov. Má päť vchodov postavených oprosti sebe a po celom obvode má rozmiestnených tridsať okien. V kostole je až 1100 miest na sedenie. Jeho súčasný organ postavil v roku 1764 banskobystrický majster Martin Podkonický.

Ďalšiu pýchu obce Hronsek, ktorú mali možnosť naši klienti vidieť bol goticko-renesančný kaštieľ "Vodný hrad" z roku 1576, ktorý má štyri veže a je odklopený vodnou priekopou s padacím mostom. Nenechali si ujsť ani pohľad na barokový Soósovsko.-Géczyovský kaštieľ, ktorý je  umiestnený v záhrade so vzácnou vyše 200 ročnou lipou.

Poslednou zastávkou tohto výletu bol obed v priestoroch luxusného Kongres hotelu Gala vo Vlkanovovej, kde si naši klienti pochutnali na tradičných bryndzových haluškách a plní krásnych okamihov a zážitkov sa spokojní vrátili späť do Domova sociálnych služieb.

Autor článku, pridal dňa: 25. septembra 2019 – Mgr. Jana Hiczérová