» Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb Zvolen, Záhonok
» stredisko DSS Štefánikova, Zvolen
» stredisko DSS Symbia
» stredisko DDaDSS Zvolenská Slatina

Beseda – „Liečivé rastliny a ich využitie“

AKTUALITY » Aktuality z roku 2019 » Beseda – „Liečivé rastliny a ich využitie“

Liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie poznali už naši predkovia po tisícročia a pokladali ich za dar nadprirodzených bytostí. Aj dnes sa tešia čoraz väčšej popularite a sú vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb. Liečivé rastliny obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré sú užitočné pre naše zdravie.

Dňa 10. júna 2019 sme pre našich prijímateľov sociálnej služby z Domova sociálnych služieb vo Zvolene zorganizovali besedu na tému „Liečivé rastliny a ich využitie.“ Pozvali sme medzi nás pracovníčku Krajskej knižnice zo Zvolena Mgr. Zuzanu Mackovú, ktorá si pre nich pripravila liečivé dopoludnie, nielen v podobe prezentácie cez dataprojektor ale aj praktickou ukážkou liečivých rastlín a knižných publikácií.  

Keďže liečivé rastliny a bylinky fascinovali ľudí už oddávna, aj my sme si spoločne pripomenuli ich aktívne liečivé účinky, ktoré sú ešte i dnes dôležitou súčasťou mnohých liečiv a hojivých prípravkov. Využívajú sa na prípravu čajov, mastí, olejov, tinktúr,... Dozvedeli sme sa, že rozširovanie znalostí o liečivých rastlinách veľmi urýchlil objav kníhtlače a začali sa vydávať herbáre. Pravdepodobne najznámejším herbárom je Brunfelsov herbár z roku 1500 p.n.l. Aj naši prijímatelia sociálnej služby sa zapájali do besedy a porozprávali nám o herbároch, ktoré vyhotovovali počas svojich školských čias.

Liečivé rastliny sa nachádzajú všade okolo nás, no len málokto vie, akú majú moc.  Komnaty prírody totižto ukrývajú nespočetné množstvo druhov liečivých rastlín, na ktorých moc sa spoliehali už generácie pred nami. Na Slovensku rastie asi 200 – 250 všeobecne uznávaných druhov liečivých rastlín. Traduje sa, že sila prírody má väčšiu moc počas Svätojánskej noci z 23. na 24. júna, ktorá ukrýva akési magické tajomstvo a nepoznané prírodné sily. Porozprávali sme si aj o magickej moci bylín počas Svätojánskej noci, napr. ľubovník bodkovaný, materiná dúška, palina obyčajná,... Mgr. Zuzana Macková nám priblížila aj liečivé pôsobenie rastlín, ako je mäta pieporná, nechtík lekársky, kostihoj lekársky, pŕhľava dvojdomá,... a naši prijímatelia sociálnej služby nielen pozorne počúvali ale sa aj aktívne zapájali do rozhovoru.

„Úcta k flóre bola a je svetovým fenoménom, pretože bez zelene vôkol nás by sme jednoducho nevedeli existovať.“

Ďakujeme Mgr. Zuzane Mackovej za príjemne strávené spoločné chvíle prevoňané liečivými bylinkami a za prínosné informácie o nich.

Autor článku, vložil dňa: 10. júna 2019 – Mgr. Jana Hiczérová